Porto, Portugālē 2017.gada 14.-15.septembrī notika sadarbības tīkla "European Network of Observatories in the Field of Arts and Cultural Education (ENO) / Eiropas observatoriju tīkls mākslass un kultūras izglītības jomā" sanāksme un Porto Universitātes rīkotā konference "Perspectives of arts education and sustainable development". Šajos pasākumos piedalījās divas Latvijas ENO pārstāves – Latvijas Universitātes Dr. paed, asoc. profesore Austra Avotiņa un Latvijas Kultūras akadēmijas pētniece Dr. art. Baiba Tjarve.

Konferencē Perspectives of arts education and sustainable development (14.septembrī) tika dažādos aspektos analizēta kultūrizglītības loma ilgtspējīgas sabiedrības attīstības kontekstā. Programmātiska bija ENO valdes priekšsēdētāja Ernsta Vāgnera (Ernst Wagner, UNESCO-Chair in Arts and Culture in Education at the Friedrich-Alexander-University Erlangen-Nuremberg, Germany) uzstāšanās “Mākslas izglītība un ilgtspējīga attīstība”. Par pieredzi mākslas un kultūras izglītības ilgtspējas veicināšanā referēja pārstāvji no Vācijas (Susanne Keuchel), Dānijas (Charlotte Svendler Nielsen), Nīderlandes (Zoe Zernitz un Teunis IJdens), Portugāles (Pedro Abrantes, Ligia Ferro u.c.) un Austrijas (Michael Wimmer). Latvijas pieredzi izstāstīja Dr.art. Baiba Tjarve priekšlasījumā par kultūrizglītības lomu izglītības kvalitātes nodrošināšanā (Dr.art. Baiba Tjarve, Dr.sc.soc. Anda Laķe The role of formal and informal cultural education in ensuring inclusive and quality education for all. Case of Latvia.). 2017.gadā Observatoriju tīklam pievienojās Somija. Somija pārējo Eiropas valstu vidū izceļas ar to, ka var apgalvot, ka mākslas un kultūras nozīme sabiedrības dzīvē, indivīda radošuma attīstībā un labizjūtā ir novērtēta un nav vairs jautājums, kas jāpierāda. Somijas Observatorijas pārstāves (Eeva Anttila, Saara Vesikansa) referēja par pieredzi veidojot vispārizglītojošo skolu kā kultūras centru, tika akcentēts, ka tām jākļūst pieejamām visām sabiedrības vecuma grupām, jābūt atvērtām un jāvieno atšķirīgas sabiedrības komūnas. Somijas observatorija prezentēja plašu darbības programmu mākslas un kultūras izglītības jomā 2018.-2022. gadiem. Kā galvenais tajā paredzēts veicināt ieguldījumu ilgtspēju, prakses un teorijas savstarpējo atbilstību un starptautisko sadarbību mākslas izglītības jomā. 15.septembrī notika ENO darba sanāksme. Galvenie lēmumi:
  • Izstrādāt jaunu (atkārtotu) pieteikumu ES finansējuma programmai “Apvārsnis 2020” (aktivitāte Marie Skłodowska-Curie Innovative Training Networks). Tika pārrunāts projekta saņemtais novērtējums, nolemts uzlabot esošo pieteikumu, saglabājot tēmu un galvenos iesaistītos partnerus. Projekta ARCEUS (Arts and Cultural Education for Sustainable Development in Changing European Societies) galvenais mērķis ir veidot starptautisku doktorantu tīklu, nodrošināt apmācības, lai viņus sagatavotu darbam ārpus akadēmiskām struktūrām. Projekta sagatavošana notiks 2017.gada oktobrī-novembrī, termiņš projekta iesniegšanai – 2018.gada janvāra sākums.
  • Tiek gatavota pirmā ENO gadagrāmata Crossing Borders: Art and Cultural Education in a World of Diversity. Katrai dalībvalstij ir pienākums nodrošināt rakstu šajā gadagrāmatā. Raksti tiek gaidīti līdz novembra beigām Tika apspriestas iesūtītās anotācijas, izteikti priekšlikumi. Anotācijas analīzi un publikācijas akceptu saņēma Latvijas Universitātes piedāvājums. Publikāciju sagatavos Dr.paed. asoc.profesore Austra Avotiņa un Dr. paed. docente, Ieva Margeviča-Grīnberga (The importance of cultural capital in the 21st-century teacher education in Latvia).
  • ENO datubāzē dalībvalstis tiek aicinātas pievienot ierakstus par dažādiem kultūrizglītības pētījumiem un akadēmiskiem rakstiem savā valstī.
  • Nākamās ENO tikšanās plānotas 2018.gada maijā (vēl nav skaidri datumi un vieta) un 2018.gada 17.-19.oktobrī Nīderlandē. Tikšanās tiek apvienotas ar 1 dienas konferenci par kādu no tēmām, kas saistīta ar kultūrizglītību (piem., viena no nākamo konferenču tēmām ir European citizenship education). Konferencē iespējams pieteikt referātu. Tika pārrunāta iespēja arī rīkot kādu no ENO nākamajām sanāksmēm Latvijā (tātad tas varētu būt 2019.gadā).
Vairāk informācijas mājas lapā -  www.eno-net.eu 

Dalīties